Naleśniki a’la crepes Suzette

Miałam przyjemność uczestniczyć w Wizycie Studyjnej Smaki Gdańska 2017Na tropie rokitnika.  To była bardzo przyjemna i inspirująca przygoda kulinarna.
Miliona wrażeń smakowych i estetycznych dostarczyli mi szefowie kuchni takich restauracji jak: Mercato Restaurant  oraz  OtwARTa Galeria Smaku. Nie będę się rozwodziła nad ich potrawami, bo braknie mi słów – to było tak dobre, że na pewno tam wrócę by popieścić swoje podniebienie. Oczywiście każde z tych pysznych dań zawierało chociażby maleńką wariację na temat rokitnika.
Na Wsypie Sobieszewskiej w pensjonacie Stara Wędzarnia warsztaty kulinarne „z rokitnikiem” poprowadzili:  Mariusz Wolski – Szef Kuchni kultowej Restauracji Żabusia  oraz Krzysztof Iliński – współwłaściciel i szef produkcji  Umam Patisserie, najlepszej cukierni w Polsce. Z Wyspy wyjechałam z butelką domowej nalewki z rokitnika (prezent od Mariusza Wolskiego) oraz dwoma słoiczkami konfitur z rokitnika a także mini tartą z białą czekoladą, kremem chiboust, migdałową kruszonką (pożarłam na drugi dzień i oniemiałam) oraz pomysłem na naleśniki z sosem na bazie konfitury i nalewki z rokitnika.

A dlaczego rokitnik? A dlatego, że to jest to moja lokalna roślina, a dokładnie rośnie w ogromnych ilościach w Polsce północnej na wybrzeżu Bałtyku.  Zagłębie rokitnika niewątpliwie znajduje się na wyspie Sobieszewskiej. Rokitnik zwany jest polską marakują czy też ananasem północy. Ma charakterystyczny kwaśno cierpki smak, mało cukru i dużo witaminy C. Rokitnik stał się ostatnimi czasy dość popularny wśród trójmiejskich szefów kuchni, którzy cenią sobie sezonowość i często bazują na lokalnych składnikach.

Z rokitnika można wyczarować cuda! Jego cierpki i kwaśny smak doskonale nadaje się do słodkich deserów, żeby przełamać ich nadmierną słodycz, daje radę w towarzystwie ryb i mięs, fajnie podkręca ich smak. Z rokitnika robi się soki, dżemy i konfitury. Jednym słowem rokitnik jest rośliną uniwersalną chociaż jego zbieranie do najłatwiejszych nie należy, a i późniejsza obróbka również.
Mnie rokitnik natchnął do przygotowania naleśników a’la crepes Suzette, gdzie sos pomarańczowy został zastąpiony sosem z konfitury i nalewki z rokitnika, a mąkę pszenną mąka owsiana, która uczyniła naleśniki lżejszymi i bardziej chrupiącymi. Pominęłam też flambirowanie, żeby nie spalić mojej małej kuchni ?
nalesniki rokitnik 9

NALEŚNIKI a’la  CREPES SUZETTE z sosem z rokitnika

Składniki na ciasto naleśnikowe:

Wszystko na oko, a celem jest osiągniecie właściwej konsystencji ciasta, nie może być za gęste ani też za rzadkie.

  • 1 jajo od szczęśliwej kurki
  • ½ szklanki mąki owsianej
  • ½ szklanki mleka 1,5%
  • Łyżka roztopionego masła
  • Szczypta soli
  • Łyżeczka cukru waniliowego
Składniki na sos:
  • ½ szklanki dżemu (soku lub konfitury) z rokitnika
  • 80-100 ml (dwa kieliszki) nalewki z rokitnika
  • opcjonalnie garść świeżych owoców rokitnika (żeby nie było za słodko)

Przygotowanie:

Do miski wrzucamy wszystkie składniki  (prócz roztopionego masła) na ciasto naleśnikowe i dokładnie mieszamy, aby nie było ani jednej grudki, na koniec dodajemy rozpuszczone masło, dzięki temu nie musimy już używać tłuszczu na patelni. Ciasto odstawiamy na 15 minut, a w tym czasie w rondelku redukujemy konfitury i nalewkę.  Najpierw zagotowujemy a potem na mniejszym ogniu, mieszając od czasu do czasu, gotujemy aż osiągniemy w miarę gęsty sos. Jeśli jest za słodki to na sitku wyciskamy garść świeżych owoców rokitnika i sok dodajemy do sosu. Do naleśników sos podajmy gorący. Sprawdzamy konsystencję ciasta i jeśli leje się jak śmietana 12%, możemy smażyć naleśniki. Po usmażeniu składamy je na cztery części i jeszcze ciepłe polewamy obficie gorącym sosem. Proste i dobre, takie są naleśniki z sosem na bazie nalewki i konfitury z rokitnika. Świetna opcja na niedzielne późne śniadanie.   Naleśniki z mąki owsianej są delikatniejsze, lżejsze i lekko chrupiące i zdrowsze niż z mąki pszennej.
Smacznego.
nalesniki rokitnik 6

Author Info

Agnieszka Haponiuk

http://smakiemnapokuszenie.pl

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.