Dolma – mięso mielone w liściach winorośli.

W ogrodzie Hanny czas płynie leniwie. Napawam się zielenią i zapachami kwiatów w upalny dzień. Trochę bujam się w hamaku, a trochę zajmuję kulinariami. Miał powstać film, ale wyszła relacja fotograficzna. Hanna jest florystka, robi cuda z kwiatów i innych roślin, zna się na ziołach i w zasadzie o każdej roślinie potrafi opowiedzieć historię a przy okazji prowadzi świetną kuchnię. Częstuje mnie lilią, mocno pomarańczową i jadalną, która w smaku jest łagodna, przypomina nieco melona.

Ale najfajniejsze przed nami – wspólne gotowanie, a więc rozpalamy ogień pod prowizorycznym grillem ze starego bębna od pralki i nie spiesząc się, tocząc rozmowy na każdy temat przygotowujemy tureckie gołąbki w liściach winogronDOLMA, kaszę bulgur i sałatkę z lilią i ziołami oraz ogórkami prosto z ogródkowych grządek.

Przepis na dolmę przekazała nam Deniz – Turczynka od lat zamieszkująca w Polsce, a prywatnie przyjaciółka Hanny.  Dolma to turecka potrawa narodowa, w Turcji kobiety spotykają się w większej grupie, zasiadają i zwijają gołąbki integrując się, tocząc rozmowy o życiu. Oryginalnie dolmy nadziewa się baraniną, jagnięciną lub ewentualnie cielęciną. My również zasiadamy do wspólnego zwijania gołąbków. Praca żmudna, ale w tych okolicznościach przyrody bardzo przyjemna.

DOLMA – gołąbki w liściach winorośli wg przepisu Deniz

Składniki na garnek około 3-4 litrowy
  • Liście winogron (dużo na pewno ponad 50)
  • 600 g zmielonej ligawy
  • Dosłownie dwie garści ryżu
  • Papryka mielona – mniej lub bardziej ostra
  • Sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:

Liście układamy jeden na drugim. Tak poskładane wkładamy do garnka i zalewamy zimną wodą, wstawiamy na ogień i gotujemy do momentu aż liście stracą swój świeży zielony kolor.

Gdy się zagotują odlewamy wodę do innego naczynia, bo w niej później ugotujemy dolmy.  Do miski wrzucamy mieloną ligawę, dorzucamy dwie garści surowego ryżu, paprykę, sól i pieprz i dokładnie mieszamy, dłońmi oczywiście.

Gdy liście winogron nieco przestygną –  kładziemy na deseczce albo talerzu listek „twarzą” do dołu, odcinamy ogonek, ale go nie wyrzucamy. Bierzmy niedużą ilość mielonego mięsa i ściśle zwijamy jak kapuściane gołąbki. Układamy w garnku po kole, jedne na drugim a gdy już ułożymy wszystkie wrzucamy ogonki do środka

Zalewamy wodą pozostałą z gotowania liści, stawiamy na ogień, przykrywamy garnek  i gotujemy aż liście będą miękkie. Na oko 40 minut na dużym ogniu. (W Turcji dolmy są dociskane ciężką, glinianą przykrywką).

W tym czasie, gdy dolmy się gotują przygotowujemy sałatkę i kaszę bulgur. W Turcji kaszę bulgur najczęściej gotuje się z ciecierzycą.  Nasza sałatka to ogórki, pomidory, cebula, mięta, tureckie czarne oliwki i cierpko-kwaśna przyprawa sumak.


Author Info

Agnieszka Haponiuk

http://smakiemnapokuszenie.pl

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.